Festival Děti, čtete?

Festival je přehlídkou toho nejlepšího, co se v tuzemské dětské literatuře za poslední rok odehrálo. Na festivalovém programu se podílejí autoři z nakladatelství z celé republiky, jejichž společným cílem je již desetiletí produkce kvalitní dětské literatury: Meander, Baobab, Albatros, Host, Paseka, Portál, z mladších pak Abramis, Pikola, Pop-Pap, Běžíliška, Cesta domů, Cattacan aj. 

Festival Děti, čtete? je největším literárním festivalem pro děti u nás. Jde tu o velké téma – rozmáhající se nečtení dětí. Festival se zrodil před deseti lety ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako jedinečného dobrodružství. A také proto, aby připomínal, že u nás stejně jako před sto lety stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za to být čteny. Festival je výjimečný i tím, že zahrnuje velké množství žánrů, které se různými způsoby dotýkají knihy a ukazují dětem krásnou literaturu v celé její komplexnosti, jako základ, z něhož až pak vycházejí další druhy umění. Nápaditou a zábavnou formou podporuje u dětí chuť číst a v součinnosti s rodiči i učiteli snahu udržet literaturu v jejich životě navždy. 

Festival Děti, čtete? pořádá nakladatelství Meander a Knižní stezka k dětem, z. s.,

Ročník 2021

12. ročník festivalu Děti, čtete? se v roce 2021 konal během podzimních měsíců od půlky září do začátku prosince, a to především díky rozšíření festivalového programu do dalších měst. 

Již tradičně, slavnostní zahájení festivalu proběhlo ve Werichově vile, kde bylo pro děti přichystáno odpoledne plné výtvarných dílen, besed s autory a divadelní představení Malý pán od Divadla B. Pro rodiče tento rok byli k dispozici knižní tituly umístěné v Katalogu nejlepší knihy dětem, který se stal našim dramaturgickým východiskem. Ve spolupráci s knihkupectvím 2 veverky, které zajistilo stánek s oblíbenými tituly, si tak každý mohl vybrat knihu a odnést si ji domů. Pražská část programu se v následujících měsících přesunula do Kampusu Hybernská a centra Vzletná.
Program festivalu se rozšířil i mimo hlavní město. V Olomouci jsme spolupracovali s knižním veletrhem LITR. V Plzni s jsme dohromady se Studijní a vědeckou knihovnou zahájili putovní výstavu, která svým návštěvníkům představovala především výtvarnou část knih, které byly zařazeny do katalogu Nejlepší knihy dětem. Výstava byla následně přesunuta do Ústřední knihovny v Praze, kde byla doprovozena besedy s autory a následně se přestěhovala do jesenického kina Pohoda, kde opět ve spolupráci s místní knihovnou byli uspořádány dílny a besedy pro dětské návštěvníky.

Bohužel, i letos jsme se museli potýkat se špatnou epidemiologickou situací a odložit program, který se měl konat v Brně a Kutné Hoře. Na návštěvu těchto míst a mnohá další se tak budeme těšit v dalším roce, ve kterém festival opět posune blíže do středu dění v regionech po celé České republice.

Ročník 2020

11. ročník festivalu byl bohužel poznamenám koronavirovou pandemií. Programy plánované od října do prosince se konaly v online podobě.

Zde původní znění tiskové zprávy:

Již 11. ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? se letos koná s mnohými změnami. Oproti předchozím ročníkům (které probíhaly víkendově tradičně kolem Dne dětí) se ten letošní protáhne do několika měsíců počínaje 10. zářím a prosincem konče.

Pojatý jako festivalová platforma expanduje do mnohých regionů, a nebude se tak již soustředit pouze na hlavní město. Cílem je zapojit děti z co nejvíce koutů České republiky, stejně jako rozšířit spolupráci s našimi partnery – od galerií, knihoven až po literární festivaly. Máme připraveno přes 30 workshopů a autorských čtení, které se napříč republikou budou pod vedením zkušených lektorů a výtvarníků odehrávat ve spřátelených institucích a prostorech.

Festival Děti, čtete? je největším literárním festivalem pro děti u nás. Jde tu o velké téma – rozmáhající se nečtení dětí. Festival se zrodil před jedenácti lety ve snaze zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek čtení jako jedinečného dobrodružství, které nás zavádí do jiných světů. A také proto, aby připomínal, že u nás stejně jako před sto lety stále vznikají inspirativní dětské knížky, které stojí za přečtení. Festival je přehlídkou toho nejlepšího, co u nás bylo pro děti za uplynulý rok vydáno (knihy jsou vybírány nezávislou komisí do katalogu Nejlepší knihy dětem). Na festivalovém programu se podílejí autoři z nakladatelství z celé republiky, jejichž společným cílem je produkce kvalitní dětské literatury: Meander, Baobab, Albatros, Host, Paseka, Portál, z mladších pak Abramis, Pikola, POP – PAP, Běžíliška, Cesta domů, Cattacan aj. Festival Děti, čtete? se za dobu své existence stal jedním z nejvýznamnějších literárních festivalů v Praze, je součástí projektu UNESCO Praha město literatury, které tvoří 4 pražské velké festivaly (Svět knihy, Festival spisovatelů a Noc literatury a Děti, čtete?), přičemž tento jediný se věnuje dětem a mládeži.

Bohatý program vás čeká už při samotném zahájení – 10. září ve Werichově vile. Od 15 hodin se můžete těšit na dílny a čtení s autorkami, jako jsou Daniela Fischerová nebo Eva Koťátková, v 18 hodin proběhne přípitek se zakladatelkou a ředitelkou festivalu Ivou Pecháčkovou a místostarostou Prahy 1 Petrem Burgerem. Završením večera bude akustický koncert mladých umělkyň vystupujících pod jménem Anna&Anna.

V průběhu září bude pestrý program pokračovat – 19. září se v rámci Zažít město jinak uskuteční celodenní akce na kultovní lodi Avoid Gallery, 24. září proběhne představení oblíbeného divadelního souboru Buchty a loutky v trnkovské zahradě Kavárny Čekárna. Den poté se v Plzni zahájí putovní výstava ilustrací a knih z katalogu Nejlepší knihy dětem tradičně doprovázející festival s následným čtením a besedou Petra Stančíka. Premiérou letos bude propojení s olomouckým festivalem LITR, kde v rámci festivalu představí své knihy Emma Pecháčková a Petra Slováková.

Říjen, listopad i prosinec budou stejně jako předchozí měsíc festivalu plné těch nejzajímavějších dílen a čtení předních českých autorů v čele s Alenou Mornštajnovou, Petrem Koťátkem, Naďou Pažoutovou, Markou Míkovou, Davidem Böhmem a dalšími. V listopadu vše vyvrcholí v galerii DOX, kde se kromě jiného můžete těšit na desítku dílen a vystoupení (např. hudební divadlo za použití loutek z expozice Petra Nikla či performance na motivy Jiřího Černického), a také na velkou výstavu ilustrátorů nakladatelství Meander, slavící letos čtvrtstoletí své existence.

Díky spolupracujícím kolegům respektovaných institucí, jako jsou Památník národního písemnictví, Francouzský kulturní institut, Kampus Hybernská, Vzletná, Kasárna Karlín nebo třeba GASK, se můžete těšit na zcela unikátní ročník nevídaných rozměrů.

Ročník 2019

10. ročník mezinárodního literárně-dramatického festivalu Děti, čtete?! je po třech dnech plných dětských knih, workshopů a setkání u konce. Festival probíhal od 30. 5. do 1. 6. na pěti místech napříč Prahou, a závěrečný den, Den dětí, probíhal v 8smičce – zóně pro umění v Humpolci.

Festival každoročně ukazuje dětem i jejich rodičům, jaké krásné, kvalitní a inspirativní dětské knihy vznikají v tuzemské literatuře (výběr knih probíhá na základě katalogu Nejlepší knihy dětem). Během tří festivalových dní proběhlo 29 akcí – 12 tvořivých dílen, 11 besed a čtení, 1 křest, 3 divadla a spousta dalších. Se svými knihami vystoupilo 13 nakladatelů z celé republiky – Abramis, Akropolis, Albatros, Baobab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Meander, Paseka, Pikola, POP-PAP a Portál. Výjimečnou událostí byla i mezinárodní účast paní Susany Notti z Argentiny, která program festivalu obohatila s velkým ohlasem o interaktivní čtení knih.

První polovinu festivalu zahájila v Ústřední knihovně MKP radní pro kulturu Hana Třeštíková a proběhla zde mimo jiné vernisáž putovní výstavy ilustrací knih
z katalogu Nejlepší knihy dětem a vyhlášení soutěže o nejlepší rukopis. Nejvíce hlasů získal rukopis Olgy Dandové Dračík a Dráček. Werichova vila pak poskytla zázemí druhé části festivalu, kde celou akci zahájila ředitelka festivalu Iva Pecháčková spolu s herečkou Marikou Šoposkou. Na programu byla autorská čtení, výtvarné dílny i dramaturgické počiny souborů z projektu Čtenář na jevišti a představení oblíbeného divadelního souboru Buchty a Loutky, které program zde zakončilo.

Festival pokračoval na festivalových místech ve Vratislavově ulici na Praze 2, zejména pak v knihkupectví nakladatelství Meander (zde proběhla např. komiksová
a sprejová dílna) a v kavárně Čekárna, kde se odehrál křest knihy Jezevec Chrujda ostrouhá křen Petra Stančíka a rovněž se zde konala řada dílen i divadel.

Zakončení festivalu proběhlo v sobotu 1. 6. ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan s knihami Věci našeho života a Kdo zabil Snížka? a v humpolecké zóně pro umění 8smička se konala oblíbená sprejová dílna ke knize Pár hřebíčků a nic víc a rodinná dílna manželů Starých ke knize Šedík a Bubi. Skladba účastníků festivalu byla velmi pestrá, na festival dorazila řada základních škol, včetně mimopražských. Další nedílnou součástí festivalu jsou rodiny s dětmi, které i letos byly mezigeneračně protkány a zastoupeny v hojné míře.

Vše svědčí o tom, že trávit volný čas s knihami je stále potěšením a čtení je opravdovou zábavou pro malé i velké.

Ročník 2018

Devátý ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete? proběhl letos během dvou dnů 1. a 2. června v Městské knihovně v Praze, ve Werichově vile na Kampě a ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan. Festival navštívily děti z celé republiky a dokázaly tak, že boj s dětskou digitální demencí není zdaleka prohraný.

I letos program festivalu dokázal, že mu jeden den nestačí. Festival dětem zprostředkoval celkem 17 kreativních dílniček a besed se spisovateli a ilustrátory, 1 folklorní taneční vystoupení, 3 divadla, ale také vernisáž, křest, sprejerský workshop a unikátní soutěž Nejlepší rukopis, ve které děti samy rozhodly o tom, který rukopis má příští rok nakladatelství Meander vydat. 

„Každý z nás si představuje hrdiny z knihy, děj i prostředí, v němž se odehrává, úplně jinak podle možností a bujnosti své vlastní fantazie. Příběh z knihy, kterou si přečte 1000 čtenářů je prožíván tisíckrát jinak, a tak je u každého z nás jedinečným prožitkem, protože i každý z nás je originál. Snažme se o to, abychom jedinečnými zůstali i do budoucna. Aby i naše děti byly originálními lidmi s bohatou fantazií a kultivovaným jazykem. A hlavně nenechejme zajít na úbytě moderní českou knihu pro děti, která bez svých čtenářů nedojde naplnění a ztrácí tak právo na existenci. A spolu s knihou a literaturou ztratíme kus lidství kultivovaného knihou po tisíciletí. A ztratíme i velký kus toho nejsvobodnějšího a nejcennějšího v každém z nás – FANTAZII,“ shrnuje myšlenku festivalu jeho zakladatelka Iva Pecháčková.

První den probíhal v prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí, zahájení festivalu za přítomnosti vedoucí odboru knihovnických fondů MKP Zuzany Kopencové a zakladatelky festivalu Ing. Ivany Pecháčkové se konalo v dětském oddělení a zároveň s otevřením festivalu byla také představena výstava ilustrací z katalogu Nejlepší knihy dětem. V dětském oddělení se dále dětem představili také Tomáš Končinský s oceněnou knihou Překlep a Škraloup, Ivana Pecháčková pak představila novou edici převyprávěných biblických příběhů manamana. Program probíhal i v dílně, kterou opanovala Marcela Konárková s vystřihovánkovou dílnou ke knížce Byl jednou jeden domeček, v Klubovně se představila Alena Wagnerová a ilustrátor Lukáš Fibrich. Návštěvníci festivalu se mohli zúčastnit vyhlášení unikátní soutěže Nejlepší rukopis, ve které zvítězil rukopis Velký úklid.

Novinkou letošního festivalu bylo konání akce ve Werichově vile, jejíž zahradu ve dvoře festival zaplnil dětmi z celé republiky téměř k prasknutí. O zahájení se postaral folklorní soubor Malučká nivnička z Nivnice, děti se mohly setkat s mistrem večerníčků Václavem Chaloupkem a od Lubomíra Kupčíka se dozvěděly zajímavosti ze života indiánů. Odpoledne se děti samy staly součástí programu, a to svými divadelními představeními z projektu Čtenář na jevišti v rámci kampaně Rosteme s knihou. Odpoledne děti besedovaly s Pavlem Čechem a společně s autorkou knihy Maja a Kim si vytvořily sladkou dortovou ozdobu. Páteční program zakončila loutková výprava do Českých dějin se souborem Loutky bez hranic, po které si děti mohly vyrobit loutku vlastní. 

Druhá část programu probíhala v sobotu 2. června ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí, kde se mohly děti potkat se stvořiteli lesa Habřince a milovaného Jezevce Chrujdy – Petrem Stančíkem a Lucií Dvořákovou. Nové – v pořadí již páté – dobrodružství sympatického zvířecího hrdiny děti společně se starostou Oldřichem Lomeckým, jenž festivalu udělil záštitu, slavnostně pokřtili. S Lucií Dvořákovou tvořily své vlastní varianty jezevce Chrujdy, následovalo autorské čtení z knihy O díře z trychtýře a velká opičí dílna ke knize Jinotaje Opic Petra Nikla. 

„Festival dětem úspěšně ukazuje, že kniha není mrtvým objektem, ale naopak může být zábavnější a živější než dnes všudypřítomné tablety a chytré telefony. Setkání se spisovateli a ilustrátory jsou pro děti mnohdy určujícími momenty, kdy se z těch, které nečtou, stanou zarytí čtenáři. Pro příští jubilejní desátý ročník chystáme výrazné rozšíření festivalu, takže je určitě na co se těšit.“ říká k festivalu jeho produkční Ela Prokopová.

Plakáty festivalu 2020 – 2014

Program 11. ročníku (2020) ke stažení