Čtenářské lekce
Čtenářské lekce jsou společným projektem Knižní stezky k dětem, z. s. a nakladatelství Meander. Společně s vybranými zkušenými pedagogy, z nichž někteří jsou zároveň i autory dětských knih, tvoříme unikátní učební materiál, který využívají nejen pedagogové, ale také rodiče. Hlavním cílem projektu, který má celostátní charakter, je podpora dětského čtenářství a rozvoj práce s kvalitní literaturou pro děti. V rámci projektu, který má již tři pokračování, byla vytvořena metodika pro učitele, knihovníky či rodiče ke 33 knihám vybraným z katalogu Nejlepší knihy dětem, ve kterém nezávislá komise každoročně vybírá ty nejlepší knihy pro děti.
Čtenářské lekce byly po provedení ve školách (a po zapracování případných poznámek) zpracovány ve formě metodických karet. Každá karta je přehledně strukturována: pro jakou třídu je lekce určena, jak dlouho trvá (1 či 2 vyučovací hodiny), jaké pomůcky jsou k ní potřeba, je v ní stručně popsán obsah knihy a následuje vlastní lekce. K lekcím jsou na kartách připojeny i další pomůcky i materiály, se kterými děti v lekcích pracují a které učitelé snadno nakopírují. Učitel si tak při provádění lekce vystačí s kartami a s knihou můžou pracovat přímo děti.
Čtenářské lekce I.
Pilotní projekt Čtenářských lekcí k 7 oceňovaným titulům z nakladatelství Meander vznikl za podpory MŠMT v roce 2018.
Čtenářské lekce byly po provedení ve školách (a po zapracování případných poznámek) zpracovány ve formě metodických karet. Každá karta je přehledně strukturována: pro jakou třídu je lekce určena, jak dlouho trvá (1 či 2 vyučovací hodiny), jaké pomůcky jsou k ní potřeba, je v ní stručně popsán obsah knihy a následuje vlastní lekce. K lekcím jsou na kartách připojeny i další pomůcky i materiály, se kterými děti v lekcích pracují a které učitelé snadno nakopírují. Učitel si tak při provádění lekce vystačí s kartami a s knihou můžou pracovat přímo děti. Během celé lekce jsou využívány metody aktivního učení, aby žáci byli co nejvíce zapojeni a dostávali prostor k hledání a verbalizaci svých názorů. Podle věku a zralosti cílové skupiny budou zařazeny i písemné aktivity. Jádrem celé lekce zůstává vždy titul (text-ilustrace-objekt knihy) samotné.
Čtenářské lekce I. můžete zakoupit zde
Ukázka čtenářské lekce
Ukázková čtenářská lekce ke knize Nátálčin andulák ke stažení zdarma
Čtenářské lekce I pro 1. a 2. stupeň ZŠ
- Jan Nejedlý: Malý Humorista
(s ilustracemi Jaromíra Plachého) - Ivona Březinová: Natálčin andulák
(s ilustracemi Lucie Dvořákové) - Radek Malý: Příhody matky Přírody
(s ilustracemi Nikoly Hoření) - Daniela Fischerová: Tetovaná teta
(s ilustracemi Jaromíra Plachého) - Radek Malý: Kam až smí smích
(s ilustracemi Anny Neborové) - Radek Malý: Poetický slovníček dětem v příkladech (s ilustracemi Daniela Michalíka)
- Petr Nikl: Jino taje opic
Čtenářské lekce II.
Čtenářské lekce II. (pro 1. a 2. stupeň) představují metodiku k 15 oceňovaným knihám z produkce nakladatelství Meander vypracovaná spolkem Knižní stezka k dětem, z. s., ve spolupráci spolupráci s redaktory nakladatelství Meander a týmem kreativních pedagogů z Nové školy, o. p. s. Projekt mohl být realizován díky finanční podpoře MŠMT.
Čtenářské lekce žáky seznamují s esencí obsahu i formy daného titulu. Lekce k jednotlivým knihám tvořili různí pedagogové, a proto jsou i přístupy ke knihám odlišné. Tato různorodost vytváří ze čtenářských lekcí pestrou metodiku, díky které se děti naučí přemýšlet o knihách novými způsoby, které jim nedovolí zůstat na povrchu.
V rámci projektu byly vytvořeny metodické listy ve formě karet, na nichž je uvedení do tématu daného titulu, otázky k aktuálním společenskovědním tématům či poznatkům z oblasti přírodních věd, kreativní spisovatelské a ilustrátorské úkoly. Metodické karty reagují na rozpaky, které v řadách pedagogických a knihovnických pracovníků náročné literární tituly pro děti mohou vzbudit. Dohromady bylo v roce 2019 vytvořeno celkem 43 lekcí k 15 knižním titulům. Celá sada čítá přes dvě stě metodických karet. Každá lekce k danému titulu obsahuje několik karet a je přehledně strukturovaná, tak aby se v ní mohl vykonavatel lekce jednoduše orientovat.
Čtenářské lekce II pro 1. a 2. stupeň můžete zakoupit zde
Čtenářské lekce II pro 1. stupeň ZŠ
- Ivan Binar: Bibiana píská na prsty
(s ilustracemi Veroniky Podzimkové) - Kateřina Kanajlo: David, Nik a kouzelný cylindr
(s ilustracemi Pavla Kadlece) - Jana Vopatová: Malostranské století
- Kristýna Täubelová: Nesmrtelný méďa
- Stern Nijland: Paní Apolenka a velká jitrnicová záhada
- Marta Veselá Jirousová: Pět domů
- Jan Jařab: Tajemství strýce Erika
(s ilustracemi Jiřího Sopka) - Magdalena Platzová: Toník a jeskyně snů
(s ilustracemi Jarmily Marešové) - Lenka Uhlířová: Velká cesta malého pána
(s ilustracemi Jiřího Stacha) - Radim Kopáč: Nesmysl!
(s ilustracemi Davida Böhma)
Čtenářské lekce II pro 2. stupeň ZŠ
- Ivan Wernisch: Plop!
(s ilustracemi Jiřího Stacha) - Tomáš Zahrádka: Dědeček
(s ilustracemi Jiřího Stacha) - Daniel Pennac: Kamův útěk
(s ilustracemi Tadeáše Kotrby) - Eva Prchalová: Cesta svatým Vít-ahem
(s ilustracemi Lely Geislerové) - Nicolas de Crécy: Nebeský bibendum
- Radim Kopáč: Nesmysl!
(s ilustracemi Davida Böhma)
Čtenářské lekce III.
V roce 2020 vydalo nakladatelství Meander ve spolupráci s Knižní stezkou k dětem, z. s., již třetí balíček čtenářských lekcí – tedy metodiku k deseti knihám vybraným z katalogu Nejlepší knihy dětem, ve kterém nezávislá komise každoročně vybírá ty nejlepší knihy pro děti.
Lekce jsou vytvořeny k titulům různých autorů a ilustrátorů. Jedná se o širokou škálu žánrů, typů textů a různých ilustrací. Nahlíží na knihy jako zdroje inspirace k rozvoji vyšších kognitivních procesů, které čtenáře motivují k propojení četby s vlastní zkušeností, objevováním světa knih a k vytvoření dlouhodobého pozitivního vztahu k četbě a literatuře obecně.
S knihami se pracuje na základě aktuálních čtenářských dovedností a individuálních potřeb jednotlivých žáků, některé počítají s odlišným tempem čtení žáků, jiné jsou typické společným čtením s učitelem/dospělým. Často jsou zvoleny výukové metody, které motivují, aktivizují žáky. Prvek hry a společného sdílení je stěžejní charakteristikou. Různorodost lekcí je dána také využitím diferenciovaných organizačních forem, jako jsou samostatná práce, skupinová práce, kooperativní výuka či individuální řešení. Na počátku jsou děti vnořeni do tématu brainstormingem, tvorbou myšlenkové mapy svých prekonceptů o probíraném tématu. Na konci lekce je kladen důraz na reflexi daných počátečních prekonceptů, které se mohou v průběhu poupravovat na základě společné diskuze s vrstevníky či učitelem. Většina lekcí je doplněna o rozšiřující aktivity, které můžou poskytnout náměty k návaznosti na téma knihy.
Ke každé lekci je vytvořena podrobná metodika, která může být aplikována jak pedagogy ve škole, tak rodiči doma nebo knihovníky. Všemi, kdo chtějí u dětí a mladistvých rozvíjet pozitivní vztah ke čtenářství a využít potenciál kvalitních knih.
Čtenářské lekce III můžete zakoupit zde
Čtenářské lekce III
- David Böhm: A jako Antarktida
(s ilustracemi autora) - Petr Koťátko: Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové
(s ilustracemi Evy Koťátkové) - Marka Míková: Babky
(s ilustracemi Kristiny Fingerland) - Jaroslav Kovanda: Cirkus Bruno
(s ilustracemi Nikoly Hoření) - Markéta Pilátová: Co vyprávěla gorila
(s ilustracemi Daniela Michalíka) - Marka Míková: Dům v Rugolu
(s ilustracemi Štěpána Zavřela a Jindry Čapka) - Petr Stančík: H2O a poklad šíleného oka
(s ilustracemi Galiny Miklínové) - Petr Stančík: Jezevec Chrujda ostrouhá křen
(s ilustracemi Lucie Dvořákové) - Emma Pecháčková: Pilot Pírko
(s ilustracemi Petry Josefíny Stibitzové) - Alena Mornštajnová: Strašidýlko Stráša
(s ilustracemi Galiny Miklínové)
Lekce žáky seznamují s esencí obsahu i formy daného titulu. Lekce k jednotlivým knihám tvořili různí pedagogové, a proto jsou i přístupy ke knihám odlišné. Tato různorodost vytváří z pilotní řady čtenářských lekcí pestrou metodiku, díky které se děti naučí přemýšlet o knihách novými způsoby, které jim nedovolí zůstat na povrchu.
Žáci například zkouší podle názvu (mladší podle ilustrace na obálce) usuzovat, o čem kniha je a co bude jejím obsahem. Seznamují se s různými žánry, které se učí pochopit, prozkoumat, poznat jejich hranice a sami takový žánr tvořit. Učí se předvídat v příběhu/knize a zároveň se s těmito předpoklady vyrovnávat. Žáci se také učí konfrontovat svět knihy se světem reálným. Lekce zpracovávající poezii děti k tomuto žánru přivádí nově a s nadšením, zejména starším dětem tak můžou pomoci odbourat různé předsudky, které mají k poezii vybudovány.
Ke každé knize byly vytvořeno několik čtenářský lekcí, které byly provedeny a zhodnoceny na základních školách a v knihovnách. (K Jino tajům opic vznikla jen jedna, zato velmi kreativní lekce, u některých knih je naopak lekcí ještě víc.) S některými lekcemi lze pracovat samostatně, jiné na sebe navazují. Většina lekcí nabízí spoustu možností, jak s knihou pracovat dál i jak konkrétní lekce měnit a přizpůsobovat konkrétním podmínkám a možnostem. Je-li daný pedagog alespoň na základní úrovni pokročilý v možnostech rozvoje dětského čtenářství, může následně sám být schopen si další lekce dotvářet vlastními silami.
Během celé lekce jsou využívány metody aktivního učení, aby žáci byli co nejvíce zapojeni a dostávali prostor k hledání a verbalizaci svých názorů. Podle věku a zralosti cílové skupiny budou zařazeny i písemné aktivity. Jádrem celé lekce zůstává vždy titul (text-ilustrace-objekt knihy) samotný.