Děti, čtete?!

Knižní stezka k dětem, z. s., organizovala jubilejní, 10. ročník mezinárodního literárně-dramatického festivalu Děti, čtete?! Festival probíhal od 30. 5. do 1. 6. na pěti místech rozesetých po celé Praze, a závěrečný den – 1. červen, Den dětí, probíhal dokonce poprvé mimo Prahu v 8smičce – zóně pro umění v Humpolci!

 

Festival každoročně ukazuje dětem i jejich rodičům, jaké krásné, kvalitní a inspirativní dětské knihy vznikají v tuzemské literatuře (výběr programu ke knihám probíhá na základě katalogu Nejlepší knihy dětem). Během tří festivalových dní proběhlo 29 akcí– 12 tvořivých dílen, 11 besed a čtení, 1 křest, 3 divadla a spousta dalších. Se svými knižními dílnami vystoupilo 13 nakladatelů z celé republiky – Abramis, Akropolis, Albatros, Baobab, Běžíliška, Cattacan, Cesta domů, Host, Meander, Paseka, Pikola,POP PAP a PortálVýjimečnou událostí byla dvě vystoupení skvělé Susany NottiArgentinky z Buenos Aires, která čte, hraje, tančí i zpívá z knih dětem po celém světě a všechny okouzlí svou hravostí a živelností.

První polovinu festivalu zahájila v Ústřední knihovně MKP radní pro kulturu MHMP Hana Třeštíková a proběhla zde mimo jiné vernisáž putovní výstavy ilustrací knih z katalogu Nejlepší knihy dětem a vyhlášení soutěže o nejlepší rukopis.Nejvíce hlasů získal rukopis Olgy Dandové Dračík a DráčekWerichova vila pak poskytla zázemí druhé části festivalu, kde celou akci zahájila ředitelka festivalu Iva Pecháčková spolu s herečkou Marikou Šoposkou. Program zde zakončilo představení oblíbeného divadelního souboru Buchty a Loutky. Festival dále pokračoval v knihkupectví nakladatelství Meander (zde proběhla např. komiksová a sprejová dílna) a přes ulici v zahradě kavárny Čekárna, která festivalu propůjčila své barevné zahradní terasy, kde se pokřtila kniha Jezevec Chrujda ostrouhá křen Petra Stančíka a rovněž se zde konala řada dílen i divadel. Zakončení festivalu proběhlo v sobotu 1. 6. ve Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan s knihami Věci našeho života a Kdo zabil Snížka? a v humpolecké zóně pro umění 8smička se konala oblíbená sprejová dílna ke knize Pár hřebíčků a nic víc.
Účast byla velmi pestrá a hojná, na festival dorazila řada základních škol, některé třídy kvůli festivalu dokonce přijely z okolních měst. Přišli ale také rodiče s dětmi a společně ukázali, že strávit volný čas s knihami je potěšením a že čtení může být opravdovou zábavou pro malé i velké děti.
Festival proběhl za podpory Státního fondu kultury České republiky, Magistrátu hlavního města Prahy, MČ Praha 1, Kolektory, a. s., a projektu Čtení pomáhá.

Více informací o festivalu naleznete: